Kratom, také známý jako Mitragyna speciosa, je stálezelený strom příbuzný kávovníku, který roste v tropických oblastech jihovýchodní Asie, jako je Thajsko, Indonésie, Barma nebo Malajsie. Už od 19. století se objevují zmínky o jeho využití v tradiční medicíně, ale později se také začal používat jako alternativa opiátů. Kratom je vysoký strom dorůstající obvykle 4-9 metrů a k dosažení jeho účinků se používají listy a menší stonky. Listy se mohou žvýkat, kouřit nebo využít pro výrobu extraktu. Nejčastěji se však usušený prášek z listů používá k přípravě nápojů. Tyto účinky jsou závislé na obsahu alkaloidů, jako je mitragynin a 7-α-hydroxymitragynin (7-HMG), z nichž kratom obsahuje více než 25. Kromě těchto alkaloidů byly v kratomu zjištěny i další látky, jako jsou mitraphylin, raubasin, mitragynalin, mitralactonal, paynanthein a rhynchophylin. Také obsahuje flavonoidy, terpenoidy, polyfenoly a glykosidy, což je směs mnoha různých látek s potenciálními biologickými účinky na lidský organismus.
Co je vlastně Kratom?
Co je Kratom ?
"Kratom: Zázrak přírody a nebo skrytá hrozba ?
Osnova
1) Co je kratom
2) Účinky kratomu
3) Vedlejší účinky
4) Závislost na kratomu
5) Regulace kratomu
6) Alternativy kratomu
7) Závěr
1)Co je kratom?
V současné době se v Evropě a Americe stále častěji setkáváme s šířením komerčně dostupných produktů obsahujících kratom. Nicméně problémem je, že kvalita těchto produktů nemusí být vždy jednotná. Obsah psychoaktivních alkaloidů v těchto produktech se může velmi lišit v závislosti na různých faktorech, jako je podnebí, konkrétní odrůda nebo kvalita půdy. Některé studie ukázaly, že obsah účinné látky mitragyninu v těchto produktech se pohyboval mezi 1,2-6,3%. To znamená, že účinky mohou být výrazně různé a závisí na dávce. Legální status kratomu se liší v různých zemích. Například ve Thajsku je zakázán prodej, import i držení kratomu. V Malajsii je distribuce trestná od roku 2003. V některých zemích Evropy, jako je Dánsko, Polsko, Švédsko a Slovensko je také kratom zakázán. V USA se snaží upravit prodej kratomu. V České republice zatím prodej a užívání kratomu není zakázáno, ale není schválen ani jako doplněk stravy. Je tedy dostupný, ale teoreticky by neměl být konzumován a je považován za "sběratelský předmět".
2) ÚČINKY KRATOMU
1. Energetizující účinky: Prvním a možná nejvíce fascinujícím aspektem kratomu jsou jeho stimulační účinky. Pro mnoho uživatelů se kratom stal přírodním energetickým doplňkem, který pomáhá zvýšit jejich výkon a oživit mysl. Lidé se často obrací na kratom při potřebě koncentrace, zvýšení energie a zlepšení nálady.
2. Uklidňující účinky: Zatímco kratom může být stimulační, má také silné uklidňující účinky. Ty mohou pomoci uvolnit napětí a stres, který každodenní život přináší. Lidé často popisují, jak se po užití kratomu cítí klidněji, uvolněněji a soustředěněji. Tento přírodní relaxant může být skvělou volbou pro ty, kteří hledají alternativy k farmaceutickým sedativům a anxiolytikům.
3. Zlepšení nálady: Dalším účinkem, který stojí za zmínku, je jeho schopnost zlepšit náladu. Kratom obsahuje chemické sloučeniny, které jsou známé svou schopností aktivovat opioidní receptory v mozku. Tato interakce může vést ke zvýšení hladin serotoninu a endorfinů, které jsou spojeny s pocitem štěstí a euforie. Mnoho uživatelů kratomu zaznamenalo zvýšenou pozitivní náladu a jasnější myšlení po jeho užití.
4. Ulevování od bolesti: Jedním z nejvýznamnějších aspektů kratomu je jeho schopnost působit jako přírodní analgetikum. Mnoho lidí se uchyluje k kratomu jako alternativě k chemickým lékům na bolest, jelikož obsahuje sloučeniny, které interagují s opioidními receptory v mozku a míše. Tento mechanismus umožňuje kratomu účinně snižovat bolest, od mírných po středně silné.
5. Podpora detoxikace: Kratom je také známý svou schopností podporovat detoxikaci těla. Jeho přírodní složení a schopnost aktivovat různé enzymy v játrech pomáhá uvolňování toxinů a filtraci nezdravých látek z organismu. To ho činí oblíbenou volbou u těch, kteří chtějí očistit tělo po dlouhé expozici škodlivým látkám.
První účinky se projevují obvykle po 10 minutách a dosáhnou plného účinku po 30-60 minutách. Stimulační účinky jsou patrné zhruba 60-90 minut. Nižší dávky kratomu (do 5 g) zvýšují pracovní nasazení, komunikativnost, pozornost a libido. Očekávají se minimální vedlejší účinky, avšak byly zaznamenány případy úzkosti a vnitřního napětí.
Rozdílné dávky kratomu vyvolávají různé účinky. Při menší dávce, od 1 do 5 gramů listů, se obvykle projevuje stimulační efekt, který zvyšuje pracovní nasazení, komunikativnost, pozornost a libido. Tyto dávky také mohou zvýšit chuť do práce. Vedlejší účinky jsou obvykle minimální, i když jsou zaznamenány případy úzkosti a nervozity.
Při vyšší dávce v rozsahu 5-15 gramů listů převládají opioidní účinky kratomu. Tyto dávky mají silný analgetický účinek, který dokáže potlačit vnímání bolesti a také zmírnit abstinenční příznaky u závislých na opiátech. Může také nastat mírná euforie, i když není tak výrazná jako u jiných opioidů. Možné vedlejší účinky této dávky zahrnují průjem.
Kratomové účinky se mohou lišit také v závislosti na odrůdě, kde červená odrůda vykazuje vyšší analgetický účinek a bílá/zelená odrůda má větší stimulační efekt a zlepšuje náladu.
Celkové účinky kratomu jsou ovlivněny dávkou, odrůdou, obsahem účinných látek a individuální tolerancí a genetickými rozdíly, které mohou ovlivnit metabolismus kratomu. Rychlost účinku může být také ovlivněna rozložením jídla, které obecně zpožďuje nástup účinku. Celková délka účinku může trvat až 5-7 hodin, s nejsilnějším efektem mezi 2-4 hodinami po požití. Je však také možné pozorovat slabší účinky i následující den.
3) VEDLEJŠÍ ÚČINKY A RIZIKA
Kratom obecně patří mezi látky s nízkou toxicitou, ale stojí za zmínku, že většina prokázaných toxických účinků kratomu pochází z zvířecích studií, které navíc poskytly rozdílné závěry. U hlodavců byl například prokázán nefrotoxický a hepatotoxický efekt při vysokých dávkách kratomu. Nicméně, přenositelnost těchto toxických účinků zvířecího výzkumu na člověka je stále sporná. V některých případových studiích provedených na lidech byly nalezeny příznaky spojené s tímto tématem.
Vysoké dávky mohou vést k opačným nežádoucím účinkům, jako je útlum, nevolnost, zácpa a svědění, které jsou podobné vedlejším účinkům opioidů. Dlouhodobé užívání kratomu ve vyšších dávkách může vést k hyperpigmentaci obličeje, třesu, úbytku hmotnosti a ztrátě chuti k jídlu.
Je důležité si uvědomit, že užívání kratomu bylo dokonce spojováno s několika úmrtími. Nicméně většinou se jednalo o případy, kdy byl kratom kombinován s jinými stimulanty nebo drogami. Zde se však objevuje jeden z hlavních problémů spojených s kratomem, a to nedostatek informací o tom, jak silné psychoaktivní látky obsažené v kratomu interagují s předepsanou medikací, jinými drogami, stimulanty nebo dokonce i přírodními doplňky. Kvůli nedostatečné regulaci a standardizaci je také obtížné odhadnout správnou dávku účinných látek, které konzumujeme.
Některé další kvalitní studie zmiňují, že vedlejší účinky kratomu byly zkoumány s jistými omezeními. Tyto studie také poukazují na kulturní a socioekonomické rozdíly mezi americkou a asijskou populací, které by mohly přispět ke zkreslení výsledků a nadhodnocení nežádoucích účinků. Je zajímavé, jaký vliv mohou mít tyto faktory na interpretaci dat a jejich přenosnost na různé skupiny lidí. Je tedy důležité brát v úvahu, že výsledky jednotlivých studií mohou být ovlivněny těmito rozdíly a je nutné být opatrný při zobecňování jejich výsledků.
4) ZÁVISLOST NA KRATOMU
Existuje rozporuplnost v názorech v literatuře ohledně rizika vyvolání závislosti na kratomu. Některé studie naznačují, že kratom má nižší potenciál ke vzniku závislosti ve srovnání s jinými opiáty. Avšak v praxi byly popsány případy, kdy chronické užívání kratomu vedlo k výrazné toleranci a silné závislosti. Při pravidelné konzumaci kratomu a jejím následném ukončení se obvykle objevují abstinenční příznaky podobné těm u tradičních opiátů, jako jsou poruchy nálady, bolest svalů, průjem, hypertenze, nespavost, bolest kloubů a podrážděnost. Závislost na kratomu je také závažným problémem v některých jihovýchodních asijských zemích.
K výzkumu tohoto fenoménu byla provedena studie na 293 mužích z Malajsie, kteří pravidelně užívali kratom. U 73 % z nich se skutečně projevily abstinenční příznaky po vysazení kratomu, které trvaly 1-3 dny. Naopak studie provedené v USA udávají nižší míru abstinenčních příznaků, které se vyskytují pouze u 9-10 % uživatelů kratomu při jeho odvykání.
5) REGULACE KRATOMU
Regulace kratomu poté, co úspěšně prošla schvalovacím procesem, vstoupí v platnost v roce 2024 a přinese s sebou řadu pozitivních změn. Momentálně se kratom pohybuje v šedé zóně legislativy, což vede k několika problémům. Je snadno dostupný, včetně prodeje dětem a mladistvým, a nedostatečná kontrola jeho složení a kvality může představovat zdravotní riziko. Nebezpečné látky, jako těžké kovy, pesticidy nebo plísně, se mohou vyskytovat v nekontrolovaných výrobcích. Je tedy opravdu na čase zasáhnout!
Racionální regulace kratomu zahrnuje následující body, které zveřejnila Česká pirátská strana.
✅ Zákaz prodeje kratomu osobám mladším osmnácti let - Tímto opatřením bude zajištěno, že kratom nebude dostupný prodejním místům, která mohou být snadno přístupná dětem a mladistvým.
✅ Ochranu dospělých uživatelů - Vzhledem k tomu, že kratom je legální pro dospělé, regulace bude zajišťovat jejich ochranu, aby se minimalizovaly nežádoucí účinky a rizika spojená s užíváním.
✅ Povinnost informovat na obalu o aktivních látkách, rizicích, nežádoucích účincích a kontaktech na adiktologické služby - Tato opatření budou sloužit k informování uživatelů o složení kratomu, potenciálních rizicích a vedlejších účincích. Stejně tak bude na obalech uveden i kontakt na adiktologické služby, které mohou poskytnout pomoc a podporu.
Důležitým cílem této racionální regulace kratomu je minimalizovat negativní dopady spojené s jeho užíváním. Přísný zákaz by nebyl efektivním řešením, protože by mohl vést ke vzniku černého trhu a prodeji nekontrolovaných produktů. Racionální regulace se zaměřuje na zákaz prodeje nezletilým, ochranu dospělých a informační povinnosti, aby uživatelé měli dostatečné informace pro rozhodnutí o užívání kratomu.
Regulace kratomu je krokem správným směrem, který zohledňuje zdravotní aspekty a ochranu veřejnosti. Díky tomuto opatření budou lidé lépe informováni o rizicích spojených s užíváním kratomu a bude minimalizováno riziko negativních účinků na jejich zdraví.
6) ALTERNATIVY KRATOMU
"Kratom může být pro některé lidi užitečným prostředkem pro zvládání bolesti a úzkosti, doplnění energie. Nicméně existují i další přírodní alternativy, které by mohly nabídnout podobné účinky s menším rizikem vedlejších účinků. Některé z těchto alternativ zahrnují:
1. Sakae Naa (Combretum quadrangulare): Sakae Naa je rostlina původem z jihovýchodní Asie, která obsahuje alkaloidy, které mohou pomoci uvolnit bolest a zklidnit mysl a i dodat energii .
2. Kava Kava (Piper Methysticun): Kava Kava je bylina, která se tradičně používá k uvolnění a snížení úzkosti. Může také nabídnout mírné sedativní účinky.
3. Ashwagandha: Ashwagandha je rostlina používaná v indické ajurvédské medicíně. Má adaptogenní vlastnosti, které mohou pomoci zvládnout stres a napětí, a také může posílit imunitní systém.
4. Mitragyna Hirsuta: Mitragyna Hirsuta je rostlina příbuzná kratomu, která byla tradičně používána v jihovýchodní Asii k úlevě od bolesti, uvolnění a dodání energie a euforie. Účinkem velmi podobná kratomu.
5. Mitragyna Javanica: Další rostlina příbuzná kratomu, Mitragyna Javanica, byla také využívána pro účely úlevy od bolesti a zvýšení energie. Obsahuje alkaloidy, které působí podobně jako kratom.
6. Guarana: Guarana je semeno původem z Amazonského pralesa, které obsahuje přírodní stimulanty, včetně kofeinu. Může nabídnout energii bez účinků způsobených kratomem.
ZÁVĚR
Podle dostupných studií je zjevné, že kratom má významný potenciál jako stimulant, psychoaktivum a analgetikum, které může být využito pro léčbu některých onemocnění, řešení chronické bolesti a závislostí. Bohužel však dochází k častému zneužívání kratomu pro rekreační a nefarmaceutické účely. Je důležité zvážit jak přínosy, tak rizika při jeho užívání.
Zdroje :
HANNA, Jon. Bogus Kratom market exposed. Entheogen Review, 2012, 12.1: 26-28.
Important Kratom Legislative Updates: February 2021 | Kratom Science. Kratom Science[online]. Copyright © 2021 [cit. 19.04.2021]. Dostupné z: https://www.kratomscience.com/2021/02/12/important-kratom-legislative-updates-february-2021/
HASSAN, Zurina, et al. From Kratom to mitragynine and its derivatives: physiological and behavioural effects related to use, abuse, and addiction. Neuroscience & Biobehavioral Reviews, 2013, 37.2: 138-151.
YAMAMOTO, Leonardo T., et al. Opioid receptor agonistic characteristics of mitragynine pseudoindoxyl in comparison with mitragynine derived from Thai medicinal plant Mitragyna speciosa. General Pharmacology: The Vascular System, 1999, 33.1: 73-81
MATSUMOTO, Kenjiro, et al. Inhibitory effect of mitragynine, an analgesic alkaloid from Thai herbal medicine, on neurogenic contraction of the vas deferens. Life sciences, 2005, 78.2: 187-194.
WARNER, Marcus L.; KAUFMAN, Nellie C.; GRUNDMANN, Oliver. The pharmacology and toxicology of kratom: from traditional herb to drug of abuse. International journal of legal medicine, 2016, 130.1: 127-138.
SINGH, Darshan; MÜLLER, Christian P.; VICKNASINGAM, Balasingam K. Kratom (Mitragyna speciosa) dependence, withdrawal symptoms and craving in regular users. Drug and alcohol dependence, 2014, 139: 132-137.
KAPP, Friedrich G., et al. Intrahepatic cholestasis following abuse of powdered kratom (Mitragyna speciosa). Journal of Medical Toxicology, 2011, 7.3: 227-231.
GRUNDMANN, Oliver. Patterns of kratom use and health impact in the US—results from an online survey. Drug and alcohol dependence, 2017, 176: 63-70.
SWOGGER, Marc T.; WALSH, Zach. Kratom use and mental health: A systematic review. Drug and alcohol dependence, 2018, 183: 134-140.
SWOGGER, Marc T., et al. Experiences of kratom users: a qualitative analysis. Journal of psychoactive Drugs, 2015, 47.5: 360-367.
PROZIALECK, Walter C.; JIVAN, Jateen K.; ANDURKAR, Shridhar V. Pharmacology of kratom: an emerging botanical agent with stimulant, analgesic and opioid-like effects. The Journal of the American Osteopathic Association, 2012, 112.12: 792-799.
FACEBOOK: Česká pirátská strana - regulace kratomu.
1 položek celkem